Koncert ke Dni studentstva: Poslechněte si proslovy Joachima Gaucka, Petra Pitharta a Zdeňka Hazdry
Koncert ke Dni studentstva spojil Beethovena, Dvořáka, Suka a Janáčka s proslovy Joachima Gaucka, Petra Pitharta a Zdeňka Hazdry.
Symbolický program nabídla Česká studentská filharmonie v předvečer slavnostního 17. listopadu. Meditace na chorál svatý Václave od Josefa Suka vznikala už během První světové války. Dvořákova předehra Můj domov vznikla ještě dříve a mistrně zpracovává téma budoucí československé a české státní hymny.
Z Beethovenova díla zazněla druhá polovina jeho Osudové symfonie – tedy temně dramatická třetí a vítězná čtvrtá věta. Beethoven se inspiroval ideály francouzské revoluce, která vypukla v roce 1789, takže má vlastně také výročí – a změnila ducha Evropy na dalších více jak dvě stě let. A nakonec Symfonietta, Janáčkovo dílo stáří a životního štěstí spojené s duchem První republiky.
Koncert moderovaný z pódia v Rudolfinu Davidem Marečkem doplnil krátký proslov historika Zdeňka Hazdry, ředitele spolupořádajícího Ústavu pro studium totalitních režimů.
A proslovy dvou hlavních hostů. Nejprve Joachima Gaucka, německého prezidenta v letech 2012 – 2017, původně evangelického pastora a hlavně bojovníka za lidská práva a zakladatele tzv. „Gauckova institutu“, zaměřeného na zločiny východoněmecké tajné policie Stasi. Také díky němu je hlas dnešního Německa jednoznačně hlasem lidskosti a humanity.
Po přestávce hovořil Petr Pithart, někdejší předseda České vlády, senátor, disident a publicista. V proslovu připomněl, kolik zajímavých historických i současných témat a paradoxů se v této chvíli setkává. Citoval svého oblíbeného Ralfa Dahrendorfa a upozornil, že cesta ke svobodě se počítá na desetiletí.
V přestávce jsme procházeli aktuální výstavu v předsálí Rudolfina, věnovanou angažmá České filharmonie během listopadu a prosince 1989. Kromě kurátora Jakuba Jareše a pamětník, kontrabasisty Jakuba Waldmanna, uslyšíte unikátní historické dokumenty: četbu prohlášení orchestru Radovanem Lukavským, dopis kardinála Tomáška přednesený Rudolfem Hrušínským i osobní poděkování Václava Havla za památný koncert pro Občanské fórum 14. 12. 1989.
Českou studentskou filharmonii dirigoval mladý dirigent Robert Kružík, koncertem provázel ředitel pořádající České filharmonie David Mareček.